Dlaczego warto być poganinem (edycja 2017)

Zgodnie z odwiecznym rytmem pór roku powraca jeden z moich ulubionych postów. Stałych czytelników przepraszam – udało mi się dodać tylko jeden nowy powód.

Poprzednim razem próbowałem tłumaczyć się i wyjaśniać, co autor miał na myśli, ale w tym roku zwyczajnie mi się nie chce. Zaznaczę tylko, że gdyby chodziło mi o bycie rodzimowiercą, to tak bym właśnie napisał.

A zatem, przed Państwem

19 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO BYĆ POGANINEM

1. Nie musisz ciągle wysłuchiwać od ateistów, że wierzysz w coś, co nie istnieje. Czcisz Słońce. Jak ktoś ma wątpliwości, czy Ono istnieje, to pokazujesz palcem. Richard Dawkins może ci naskoczyć.

2. Bardzo szybko uczysz się dystansu do tego, co ludzie mówią o twojej wierze. No bo jak powiesz, że świętujesz pełnię Księżyca, to wiadomo, że będą się śmiali. I oczywiście przechodzisz nad tym do porządku dziennego, zamiast pielęgnować urazę swoich uczuć religijnych.

3. Nikt jakoś się nie wysadza w centrum miasta z okrzykiem “Natura jest wielka!”.

4. Nie masz jednej księgi z odpowiedziami na fundamentalne pytania, więc szukasz w wielu różnych. Koniec końców, pewnie i tak nie znajdziesz, ale jaki będziesz oczytany!

5. Wolno ci jeść wszystko, pod warunkiem, że nie będziesz się czuł pokrzywdzony, jeśli w końcu coś zeżre ciebie.

6. Zagadnienia teologiczne stają się znacznie bliższe życiu, kiedy w twojej religii Matka jest symbolem płodności, a nie dziewictwa.

7. Politycy i publicyści nie wycierają sobie gęby imionami twoich bogów. A nawet gdyby chcieli, to nie umieliby ich wymówić.

8. Nikt za bardzo nie wie, po czyjej jesteś stronie w sporach antyklerykałów z Kościołem, oświeceniowych racjonalistów z religijnymi fundamentalistami, moherów z lewakami itp., więc każdy może z tobą porozmawiać jak człowiek z człowiekiem. A że i tak zdarza się to rzadko, to już inna rzecz.

9. Nie zdarzyło się jeszcze, żeby święte drzewo wyrosło w kształt bazyliki w Licheniu.

10. Twoi bogowie nie wypierają się tego, że stworzyli ludzi takimi, jakimi są. Na przykład gejami. Pewnie nawet gdzieś tam w Panteonie jest jakiś osobny bóg specjalnie dla nich, bo dlaczego by nie? I na pewno wygląda bo-sko!

11. W szkołach i urzędach krzyże na ścianach pojawiają się i znikają, ale pogańskie paprotki na parapetach, symbolizujące odwieczną siłę Natury, trwają niezmiennie.

12. Składanie ofiar rzeczowych ma więcej sensu, kiedy czcisz święte zwierzęta. Głodnej wiewiórce sprawisz więcej radości orzeszkiem niż obrazowi Matki Boskiej kolejnym złotym wisiorkiem.

13. Jedyny ojciec, którego czcisz, to twój własny. Co prawda nie był pewnie nieskończoną miłością, ale za to widywałeś go nie tylko w wizjach i prawdopodobnie nie groził ci skazaniem na wiekuiste męki za nieposłuszeństwo ani nie wyrzucił z domu za podjadanie jabłek z sadu.

14. Rozumiesz, że nie jesteś duszą uwięzioną w ciele, tylko tym właśnie, cudownie skonstruowanym, ciałem. Fajnie jest nie czuć się uwięzionym, prawda?

15. Na tacę kładziesz filiżankę.

16. Nie wierzysz w te bzdury, jakoby dobra karma wracała. Na podstawie wieloletnich obserwacji swojego zwierzęcia totemicznego (na przykład kota) wiesz, że dobra karma to taka, która po spożyciu nie wraca i nadaje sierści jedwabisty połysk.

17. Matka Natura nie widzi niczego grzesznego w twoim zainteresowaniu zgrabnymi tyłkami. Wręcz przeciwnie, cieszy się, że doceniasz, że tak ładnie Jej wyszły. Pamiętaj tylko o zachowaniu równowagi między kultem tyłków i  kultem przodków.

18. Niebo masz zawsze nad głową, a nie w abstrakcyjnej i niepewnej przyszłości.

19. W twojej politeistycznej wizji świata jest miejsce dla każdego boga, którego przyniesie ze sobą napotkany człowiek.

Advertisements

2 thoughts on “Dlaczego warto być poganinem (edycja 2017)

  1. Świetny tekst! I bardzo mądry – humor wszak nie odbiera mądrości, wręcz przeciwnie – pozwala ją przekazać w łatwy i przyjazny sposób. Zawsze tak właśnie myślałem o pogaństwie i wydaje mi się, że wszelkie teologiczno-mitologiczne nadbudowy to głównie kwestia kulturowa i historyczna… Co nie znaczy, że bogów osobowych nie ma, bo jak najbardziej mogą być – ale raczej o to, że praźródłem pogaństwa jest szacunek dla Przyrody, uwielbienie dla tych sił, które są człowiekowi – przynajmniej w pewnym zakresie – „przychylne” i okiełznanie strachu przed tymi siłami, które mu zagrażają (tak naprawdę to wszystko może i być korzystne, i zagrażać, truciznę od lekarstwa różni ILOŚĆ).
    Jest to też próba znalezienia dla siebie miejsca w Przyrodzie przy całej Jej złożności, i zwyczajnie mówiąc – PRZETRWANIA w Jej ramach, co wcale nie zawsze jest łatwe już kilka razy w historii Ludzkość otarła się o zagładę gatunku, polecam zagadnienie zwane po angielsku „population bottleneck”, co można przetłumaczyć jako „populacyjną szyjkę od butelki” – i nie, nie chodzi tu o nadużywanie alkoholu 😉 tylko o „zwężenie” możliwości rozrodczych człowieka wskutek różnych nieprzewidzianych okoliczności – epidemii, kataklizmów, czy zwykłego przeludnienia na małym terenie i wynikającego z niego wyjedzenia pożywienia, gdy juz upolowano i zebrano wszystko, co się dało…
    Jeszcze raz – BRAWO za świetny tekst. Niech światło Słońca daje Ci radość, a cień drzew – wytchnienie na drogach Twojego życia.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s